ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑ

Πρωτιά στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2013

?Λοιπόν διηγήσου ! ...?

από 20 μαθητές της Γ' Τάξης του 1ου Γυμνασίου Ζακύνθου

Κάθε χρόνο στις 20 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας, που γιορτάζεται στις πέντε ηπείρους, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος (IFG), η Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα, καθώς και οι γαλλόφωνες Πρεσβείες στην Ελλάδα, διοργανώνουν ένα πανελλήνιο διαγωνισμό ανοικτό προς όλα τα σχολικά Ιδρύματα (δημόσια και ιδιωτικά ) και τους Έλληνες φοιτητές.

Ο πανελλήνιος αυτός διαγωνισμός τελεί επίσης υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Ελλάδος καθώς η Ελλάδα είναι ενεργό μέλος της Διεθνούς Οργάνωσης Γαλλοφωνίας [Organisation Ιnt?rnationale de la Francophonie (OIF)] από το 2004.

Η άνοιξη του 2013 θα είναι αφιερωμένη στους Αφηγητές των πέντε ηπείρων, επειδή οι ιστορίες ταξιδεύουν, αγνοούν τα σύνορα και όσο περισσότερο τις διηγούνται τόσο λιγότερο ξένες είναι.

Για ακόμη μια χρονιά, οι μαθητές όλων των σχολείων της Ελλάδος και ανάλογα με τη βαθμίδα εκπαίδευσης που ανήκουν, προσκλήθηκαν να παίξουν με τις λέξεις αλλά και με τις φιλοσοφικές

έννοιες, αφήνοντας ελεύθερη τη δημιουργικότητα, την ποιητικότητα και την εφευρετικότητά τους.

Το θέμα που επιλέχθηκε για το επίπεδο Γυμνασίου ήταν οι ιστορίες και οι μύθοι της Ανατολής

και της Δύσης. Πολλοί ευρωπαϊκοί μύθοι έχουν κοινές ρίζες και μοιράζονται από πολλούς λαούς.

ενώ η δύναμη του μύθου συνίσταται στην επαναληπτική του δομή και στα διαφορετικά στάδια της πορείας μύησης. Έτσι, η επιτροπή με το πέρας του διαγωνισμού θα επέλεγε ως νικητές τους καλύτερους αφηγητές.

Οι μαθητές βασιζόμενοι στην ανάγνωση ιστοριών και μύθων από Ανατολή και ?ύση, έπρεπε να δημιουργήσουν συλλογικά την δική τους σύγχρονη και προσαρμοσμένη ιστορία, χρησιμοποιώντας τουλάχιστον 3 από τις 10 λέξεις που επιλέχθηκαν για τον διαγωνισμό από τη Γενική Αντιπροσωπεία για τη γαλλική γλώσσα και τις γλώσσες της Γαλλίας του Υπουργείου Πολιτισμού και Επικοινωνίας (DGLFLF) .

Σε αυτό το διαγωνισμό αποφάσισαν να συμμετέχουν και να εργαστούν συλλογικά οι 20 μαθητές

της Γ' τάξης του 1ου Γυμνασίου Ζακύνθου με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Π. Παπαδοπούλου στα πλαίσια του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας, που διδάσκονται κατά το σχολικό τους πρόγραμμα και ωράριο.

Μετά από επίπονη δουλειά, ομαδική συνεργασία, όρεξη και διάθεση να ταξιδέψουν μέσα από τη γαλλική γλώσσα στη γνώση αλλά και στο παραμύθι και χωρίς ποτέ να ξεχάσουν τις τρυφερές

στιγμές της παιδικής τους ηλικίας, όπου κάποιο αγαπημένο πρόσωπο έβρισκε το χρόνο και την αγάπη να τους ταξιδέψει σε κόσμους παραμυθένιους, μαγικούς και μακρινούς, δημιούργησαν τη

δική τους σύγχρονη και προσαρμοσμένη ιστορία, εμπνευσμένη από ιστορίες και μύθους Ανατολής

και ?ύσης, σε παρουσίαση ηλεκτρονικής μορφής [diaporama], με ιδιαίτερη θεματική και εικονογράφηση ακολουθώντας τις οδηγίες που επίσημα δόθηκαν από τους διοργανωτές και χρησιμοποιώντας έξι από τις δέκα λέξεις που προτάθηκαν από τη επιτροπή.

Ο τίτλος του έργου τους: ?Je conte....Tu contes?? [?Εγώ διηγούμαι παραμύθια... Εσύ;?] και

βασικός τους ήρωας ένα 15χρονο αγόρι, ο Διονύσης, που κατοικεί σε ένα μακρινό νησί, με υπέροχες αμμώδεις παραλίες και κρυστάλλινα νερά ...

Η Κριτική Επιτροπή με τη λήξη του διαγωνισμού «Francophonie 2013» επέλεξε ανάμεσα από 4000 συμμετέχοντες και από όλα τα Γυμνάσια της Ελλάδος [ιδιωτικά και δημόσια] που συμμετείχαν σε αυτόν, αυτή των 20 μαθητών μας, ως μία από τις καλύτερες δημιουργίες στη συγκεκριμένη μορφή

και κατηγορία παρουσίασης, δίνοντάς τους 1ο Βραβείο, αφού προηγουμένως αξιολόγησε τη δουλειά πάνω στη γλώσσα με το παιδαγωγικό σημείωμα που συνόδεψε το έργο τους, την τήρηση των οδηγιών,

την πιστότητα στο προτεινόμενο θέμα και συνεκτίμησε τον πρωτότυπο χαρακτήρα του έργου,

την αισθητική, τη συναισθηματική, τη διασκεδαστική καθώς και την ευρηματική πλευρά.

Οι 20 μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ζακύνθου:

Αλεξιάδης-Αβούρης Γεώργιος-Ορφέας

Αβτζή Υακίνθη

Βίτσος Ανδρέας

Βίτσος Γεώργιος

Βυθούλκα Ιωάννα

Διακάκη Κωνσταντίνα

Καλαμάκης Κωνσταντίνος

Καλογερία Έλλη

Κολιός Δημήτριος

Λαζάνη Μαριέττα

Μαλτέζου Νικολέτα

Μεχτερίδη Παναγιώτα

Μπουρίνος Ηλίας

Παναγοπούλου Βαρβάρα

Παππάς Μάριος

Πόθου Νικολέττα

Πομόνη Ανδριάννα

Πομόνη Κωνσταντίνα

Στάμου Βασιλική

Τσιατά Σωτηρία

προσκλήθηκαν επίσημα από την επιτροπή και τους συνδιοργανωτές στην τελετή απονομής των βραβείων το Σάββατο 23 Μαρτίου 2013, στις 12.00 μ.μ., μέσα στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της εβδομάδας Γαλλοφωνίας, στην αίθουσα εκδηλώσεων ?Θεόδωρος Αγγελόπουλος? [AUDITORIUM THEO ANGELOPOULOS] του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος.

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών και το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

του 1ου Γυμνασίου Ζακύνθου, συγχαίρουμε τους 20 μαθητές μας που θα εκπροσωπήσουν

στην τελετή βράβευσης εκτός από το Σχολείο μας και ολόκληρο το νησί μας.